Budujeme firemnú identitu – webdesign (webdizajn)

Tibor Peták, 14. Apríl 2008

Prvá slovenská reality show na webe (o budovaní firmy) pokračuje! :) V článku o novom logu boli komentáre viac než vyčerpávajúce. Keďže viem, že tento blog čítajú aj (najmä?) odborníci z oblasti webdizajnu, rád by som, ak by oni, ale aj laická verejnosť, ohodnotili návrh (tentoraz) pre nový design webu SEOchat.sk.

V návrhu je použité logo, ktoré v minulom prieskume vyhralo. Podmienky boli len tri a to rovnaké ako u loga – zachovanie žlto-čiernych farieb súčasného webu, jednoduchosť a modernizácia. Design bude jednotný pre všetky sekcie webu – blog, fórum, www.

n

Aký máte názor na návrh nového dizajnu SEOchat.sk?
Pozri, ako sa hlasovalo doteraz

Po kliknutí sa obrázok otvorí zväčšený a v novom okne:

Nový Webdesign SEOchat.sk

Žltý pás bol pôvodne myslený po celej šírke prehliadača, ale mne osobne sa páči aj tak, ako ho vidíte teraz (odseknutý). Konštruktívny komentár sa cení, ďakujem.


Podobné články / mohlo by vás zaujať:

22 komentárov k “Budujeme firemnú identitu – webdesign (webdizajn)”

1. robert píše:
Apríl 14th, 2008 at 11:30 am

ten žlty pas sa my zda nejak bledy,mam to cez operu,podla mna by to chcelo živšie farby

2. Termo píše:
Apríl 14th, 2008 at 2:09 pm

Ten font v menu a nadpisoch je zly. Nechapem, preco je taky kockaty pri takejto velkosti. V akom programe bol robeny ten navrh?? Pochybujem ze PSD. A v menu je to pismo moc velke podla mna, nehodi sa tam;)

A este… uprimne.. oproti terajsiemu dizajnu to nie je velky posun.. Teda okrem loga, to je dobre, ale o to sa momentalne nejedna:)

3. mylan píše:
Apríl 14th, 2008 at 2:17 pm

Návrh sa mi páči veľmi, avšak k dokonalosti sa treba minimálne ešte pohrať, preto pár mini pripomienok, ktoré su však veľmi subjektívne :) V prvom rade, gratulujem k výberu loga, voľba padla na najlepšiu variantu. Veľa vecí zrejme dokončených nie je, napíšem však všetko čo vidím. Iste tomu, kto to bude kodovať kritika neuškodí už aj vopred ;-)

– nepáči sa mi použitie modro-sivej farby. Tá modrá mi tam už v danej farebnej kombinácií vadí. Použil by som čisto len odtieň šedej, pretože tak je tých farieb tam už pomiešaných trochu viac(čierna, biela, žltá, bordová, modrá,…)
– prvé stĺpce síce nemajú ešte obsah, ale strašne mi ťahá oči ten tučný text v tom ľavom. Zrejme to bude inak, ale…
– nepáči sa mi použitý font, skúsiť trošku iný
– textu by som dal mierne väčší line-height pre lepšiu čitateľnosť a zarovnanie justify, nie left. Zoznamu väčšie odsadenie od ľavého okraja textového bloku.
– ikona hľadania sa mi veľmi subjektívne nepáči :) Možno ak by zmizol ten jej divný border, bolo by to lepšie
– hover menu by som riešil aj zmenou farby pozadia napríklad na svetlejšiu žltú, nielen podčiarknutím. Osobne by som volil aj tmavšiu šedú v kompletnom headeri stránky, vrátane farby písma menu
– oddelenie pätičky od zvyšku stránky by som dal trošku výraznejšie. Súčasné riešenie cez vrchý border divu footer sa mi páči viac, ako len takmer nepostrehnuteľný modro-sivý gradient.
– nevidel som ten žltý pás roztiahnutý na celú šírku stránky, ale teraz to bude asi lepšie. Ešte možno skúsiť ho zakomponovať akokeby sa stuha “láme” pri okraji a prichádza zozadu. Kua neviem ako to vysvetliť :)

PS: ako vravím, všetko su to veľmi subjektívne názory… ;)

4. shaggy píše:
Apríl 14th, 2008 at 3:23 pm

Termo
Ten návrh naozaj nebol robený v PSD, taký program nepoznám. Je to robené v Photoshope, ak by si niekedy robil návrh, tak by si vedel, že sa v žiadnom prípade NEPOUŽÍVA anti-alias na to, čo bude riešené klasickým textom (nie obrázkami). To, že ty máš zapnuté vyhladzovanie je fajn, ale nie všetci to tak majú.

Hlavné menu – písmo je veľké, adekvátne k dôležitosti toho menu.

Mylan
samozrejme, detaily ako výška riadkov sa doriešia až pri samotnom kódovaní, určite tam bude viac “white-space” (ani teraz nie je tá výška ideálna).

5. tomec píše:
Apríl 14th, 2008 at 5:03 pm

shaggy: ty robíš vo fotošhope a NEVIEŠ čo to je psd? :))))))))))
sorráč ale ten návrh považujem za cca 2 kroky späť, skôr by som jemne doladil súčasný vcelku podarený dizajn

6. shaggy píše:
Apríl 14th, 2008 at 5:14 pm

Viem veľmi čo to je PSD a práve preto, že robím v Photoshope viem, že výstup môže byť čokoľvek (PNG, dokonca aj JPG býva často používané na návrh). Ty si spomínal nejaký program PSD (prečítaj si tvoju reakciu ešte raz). Ale je to tvoj názor, neberiem ti ho, len som ti vysvetlil ako to funguje…

7. shaggy píše:
Apríl 14th, 2008 at 5:16 pm

Ospravedlňujem sa tomec, pomýlil som si ťa s termom.
A súčasný dizajn sa moc nedá doladiť, je to dosť nepodarený free-template (nielen ja ho považujem za škaredý).

8. tomec píše:
Apríl 14th, 2008 at 5:23 pm

shaggy: termo asi iba zle formuloval otázku (čo ťa ako tvorcu webov mohlo napadnúť), dôležité je, že psd je formát a nie program.
minule sa tu riešil web fun rádia, tak dúfam, že majitel tohoto webu ten návrh myslel iba ako recesiu :)

9. mylan píše:
Apríl 14th, 2008 at 5:36 pm

tomec: ale no, to si už trochu prehnal, nie? Nemyslím si, že tento design je nejakým extra veľkým skokom od súčasného designu, ale je modernejší, živší, krajší, isto aj prehľadnejší po naplnení obsahu a po doladení chybičiek, ktoré tam podľa mňa sú, bude super. Prirovnať to k súčasnému webu fun rádia je naozaj silné kafe, tento návrh a fun radio web sú skôr krásne protiklady… Vidím to naopak ako krok dopredu.

PS: zabudol som ešte k subjektívnym chybám napísať použitie patternu v headeri. Volil by som skôr prechod od čiernej k tmavo sivej len, bez patternu.

10. Termo píše:
Apríl 14th, 2008 at 5:37 pm

4 Shaggy: PSD som pouzil ako skratku, nemusis ma brat hned ako losera, len preto, co som ti napisal o tom “kockatom” pisme. Nebudem tu hovorit o tom, kolko rokov robim weby, je to jedno. Ale ty ako grafik a dizajner by si tiez mal vediet, ze pri takej velkosti textu, aka je v menu a nadpisoch, pismo vyhladzuje samotny prehliadac. Ak si si to este nevsimol, bohuzial…
Staci sa pozriet na nadpis tejto stranky v hlavicke: “SEO blog – novinky zo sveta vyhľadávačov”. Pripada ti to kockate??

Este k menu. Fakt je, ze menu je dolezite, ale myslim ze ten vyrazny zlty pas na pozadi ho dostatocne zvyraznuje. Hovorim o tom, ze tak velke pismo v tak malom bloku na vysku vyzera skaredo.

Nech sa dari s doladovanim, drzim palce:)

11. tomec píše:
Apríl 14th, 2008 at 5:46 pm

mylan: ja som ten návrh neprirovnal k funkovému webu človeče :) ono sa to vlastne ani moc porovnávať nedá, keďže ten návrh nie je ani s polovice dokončený

12. mylan píše:
Apríl 14th, 2008 at 5:57 pm

tomec: vyznelo to tak, potom sorry za to prirovnanie, ostatné platí :)

13. shaggy píše:
Apríl 14th, 2008 at 6:09 pm

Termo – ak by si vedel o čom hovoríš, nikdy nepoužiješ skratku PSD. To je podobné ako keď niekto napíše “search engine optimalization” – podľa toho si viem urobiť názor.

Áno, od určitej veľkosti sa písmo vyhladzuje (neviem presne od akej to je), ale nie je to tak vo všetkých prípadoch a na všetkých systémoch – to by si mal vedieť, keď robíš stránky.
Už som povedal – práve preto sa nikdy nepoužíva vyhladzovanie na text v ukážke, každý webdizajnér to vie… teda každý, čo sa zameriava nielen na grafiku, ale vie aj niečo o tom ako fungujú stránky.
Pochop to, je to návrh, písmo bude také, aké ti zobrazí prehliadač. Už ti to došlo?

Menu – žltá ako podklad je fajn, menšie písmo tam nebude, nevidím dôvod. Ja som to volil podľa seba, ak by bolo menšie, tak by sa mi to na mojom veľkom monitore z určitej diaľky horšie čítalo. Rovnako by sa ťažšie čítalo aj na notebookoch atď.

A pozerám na túto stránku a vidím… vidím všetko text pekne “rozmazaný”, pretože mám zapnuté ClearType. To ale neznamená, že to musia mať aj ostatní.

14. tybi-admin píše:
Apríl 14th, 2008 at 9:04 pm

Prosím neriešte, kto ste aký dizajnér. K tejto téme budem komentáre mazať.

Mylan, ďakujem, takto si predstavujem konštruktívnu kritiku. Je jasné, že je to zatiaľ rámcový návrh a veľa vecí sa dotiahne pri kódovaní. Ale predsa zareagujem:

– mne osobne sa tá modrá páči, ale tej šedej pokus dať môžeme
– písmo v ľavom menu sme už riešili, pre horšie vidiacich to bude problém, takže sa pravdepodobne zmení
– font trebuchet je podľa mňa dobrý, argument “nepáči sa mi” neobstojí :)
– line-hight a justify sa ešte vôbec neriešil
– mne sa ikona hľadania subjektívne páči :)
– hover… nie som veľmi za blikajúce menu
– šedá v menu, ktorá je teraz, vyhovuje pravidlám prístupnosti (kontrast je dostatočný)
– áno, footer by sa mohol oddeliť viac
– to lámanie stuhy som pochopil, vďaka za nápad :)

PS: Ten pattern som tam Shaggyho prinútil dať ja, pretože bez neho mi to pripadalo prázdne a suché.

15. Mona píše:
Apríl 14th, 2008 at 9:16 pm

Ad robert: Tie farby a ten žltý pás – ak si nepostrehol – sú na stránke aj teraz. Zrejme to autor stránky plánuje zachovať v dosť podobnom duchu a asi preto sa tieto prvky nachádzajú aj na novom vzhľade. :)

Ad Termo: Podľa môjho názoru je nový vzhľad zmenou k lepšiemu (oproti tomu, ako to vyzerá teraz). Web bude vyzerať moderne a pritom zostanú zachované hlavné znaky. Veľkosť písma v menu sa mi nezdá neprimeraná. Ale to, že nie je použité v texte menu vyhladzovanie, môže znamenať, že text nebude tvorený obrázkami, ale fontom. Čo by sa mi tiež nezdalo najvhodnejšie.

Inak nemám nejaké extra výhrady. V každom prípade bude nový dizajn vyzerať modernejšie a rozhodne estetickejšie, než je tomu teraz.

16. mylan píše:
Apríl 14th, 2008 at 11:42 pm

Môj najlepší argument ohľadom fontu a ikonky hľadania si takto zhodil? ts, veď tie argumenty boli vecné a vysoko objektívne… ;)
Ok, som zvedavý ako to dorobíte, Shaggiho ešte zdrbem potom :)

17. Roman píše:
Apríl 15th, 2008 at 7:25 am

Necital som komentare (ani neplanujem) ja len na prvy pohlad. Je to horsie ako sucasny design. Tento je cisty a premysleny, hentam niekto uz pcha graficke “vylepsienia” ktore su v podstate zbytocne a nevkusne. Hlavne tie baloniky v lavom menu ako “buletty” su otrasne ci uz z hladiska umiestnenia alebo velkosti. Rozhodne by to slo aj bez nich. Co sa tyka celkoveho navrhu, osobne si myslim ze je to tak 1/4 az 1/3 toho ako by mal vyzerat navrh ktory davas niekomu na hodnotenie. Treba dotiahnut ukazku navrhu vsetkych casti stranky ktore sa na danom lsite nachadzaju a az potom bude mozne naozaj objektivne posudit ci je to spravna cesta. Zatial by som rozhodne odporucal ostat pri starom a len pridat nove pekne logo do hlavicky.

18. Termo píše:
Apríl 15th, 2008 at 10:07 am

4 Mona: Ja som povedal, ze to nie je VELKY posun, nie ze to nie je ZIADNY posun;)

4 tybi: Prvym komentarom som chcel len pomoct, je mi luto, ze to takto “zvrhlo”. To je vsetko, co som chcel povedat, viac sa uz k tejto teme nebudem vyjadrovat.

19. head píše:
Apríl 15th, 2008 at 1:30 pm

uff, no nechce sa mi citat vsetky reakcie je ich dost, ale ten navrh dizajnu je hrozny

ten font sa mi vobec nepaci (nikde), tie boxy na menu nic moc, gradient aj na ramcek ? niee, bubliny pri menu ? mozno ale nie tie v navrhu ak toto ma byt navrh tak neviem neviem, autor si ani nedal namahu tam hodit skutocne data (vypis blogov, menu, alebo nieco podobne), tipoval by som to na nejaky zaciatok navrhu, ale isto by som to neprezentoval zakaznikovy

mne osobne sa ten navrh nepaci, je sice “moderny”, alebo s asnazi byt, ale podla mna to vobec nieje posun k lepsiemu od sucasneho dizajnu (nieze sucasny by bol extra, ale aspon to nieje nedokonceny navrh)

Súhlasíš - nesúhlasíš, reaguj!